Pučálkovic Amina aneb proč má mít můj pes PP??

 

Čtete to všude a přesto jste skálopevně přesvědčeni, že nebudete přece dávat "nehorázný prachy" za pejska se kterým nechcete absolvovat žádné výstavy a psí soutěže krásy? Možná to není jen o tom...

Prioritou pro Vás, jakožto budoucího majitele, by mělo být na prvním místě vždy zdraví Vašeho psího kamaráda. Retrívři jsou vcelku zdravé plemeno, ale trpí několika dědičnými onemocněními, kterým se lze úspěšně vyhnout přísnou selekcí v jejich chovu. Tzv. dysplazie (DKK a DLK) je velmi častou chorobou postihující klouby velkých psů. Jedná se o onemocnení převážně dědičného charakteru (i když její výskyt je vázán i na nadměrně velkou fyzickou zátěž mladých psů nebo nepřiměřeně rychlý růst štěňat v období tělesného vývoje). Mnoho mladých psů tak trpí kvůli sice milujícím, ale zato nerozvážným pánečkům, kteří chtějí svému štěňátku "přilepšit" a dávají mu nadměrné množství vápníku, aby jejich pejsek "dobře rostl". Výsledkem jsou sice psí obříci, tito psi ale nebudou nikdy vést plnohodnotný život bez bolestí. A nenechte se zmýlit, že takto vážné onemocnění kloubů je záležitostí pouze dosluhujících psích dědečků a babiček. I půlroční mrňata mohou mít veliké obtíže při vstávání, chůzi, změně  počasí,.. Proto jsou do chovu zařazováni pouze psi, kteří dosáhli hodnot 0/0 (negativní dysplazie) až 2/2 (mírná dysplazie). Tento posudek může vystavit pouze veterinář po odborném vyšetření prováděném od 1. roku věku psa. Zrentgenování kloubů (ať už kyčelních nebo loketních) však není v žádném případě povinné. Proto svého veterináře požádejte o bližší informace. Pejsci bez PP (průkazu původu) však toto vyšetření většinou nemají a proto mohou být štěňata z těchto spojení více riziková. Dalším rizikem bývají nemoci očí a další zdravotní potíže, které se mohou nevhodným křížením psů (,kteří by byli jinak z těchto důvodů okamžitě vyřazeni z chovu, případně vůbec nezařazeni) přenést na potomky. (například: některé druhy alergií, epilepsie,...) Je dobré také sledovat nejen zdravotní výsledky rodičů Vašeho budoucí pejska, ale výsledky jejich rodičů (jejichž jména máte k dispozici díky PP), jejich již narozených potomků, sourozenců, apod. Jedině tak si budete jisti, že se v linii nevyskytují žádné závažné zdravotní problémy. To co jste "ušetřili" při nákupu pejska bez PP pak zaplatíte u veterináře.

Další věci, kterou je potřeba zmínit je charakter Vašeho budoucího psího kamaráda. Retrívři jsou oblíbení pro svou milou a přátelskou náturu a jakékoli odchylky od této typicky retrívří povahy jsou považovány za chybu a bývají důvodem k vyřazení nebo nezařazení do chovu psů s PP. Proto je malá pravděpodobnost, že štěně s PP bude v dospělosti agresivní nebo bázlivé, neochotné k poslušnosti,... Nezapomínejte, že rodiče se nepodílí pouze na vzhledu Vašeho psa, ale především na jeho charakteru. Že na své potomky přenášejí i kus sebe (lovecké vlohy, bezkonfliktní povaha, apod.). 

Daší výhodou u pejsků s PP je, že si (většinou) máte možnost prohlédnout oba rodiče. Jablko přece nepadá daleko od stomu. Máte tak 100% jistotu, že Vám ze psa, který byl v inzerátu uváděn jako "štěně (zlatého, labradorského, flat-coated,..) retrívra" opravdu vyroste retrívr. Navíc máte možnost se více sblížit s fenou-matkou, posoudit její vzhled a povahu. Chovatelé takto často vybírají krycího pejska pro svojí fenku. Některý pes Vám prostě nesedne, s jiným je to láska na první pohled. Zodpovědný chovatel Vám jistě poskytne doklady o jejich zdravotních výsledcích, rodokmen matky i otce apod. Navíc jedna z podmínek pro zařazení od chovu je i získání dobrého posudku na výstavě. To vylučuje, že se do chovu dostanou jedinci s výraznými odchylkami od předepsaného standardu plemene. "Chovatelé" z pochybných inzerátů navíc využívají podobného vzhledu malých štěňátek a do svých inzerátů uvádějí: Štěňata zl. retrívra bez PP. Natěšení budoucí majitelé (většinou nezkušení kynologové) si vyberou malého chlupatého méďu, vidí kouli světlých chlupů a tak nemají nejmenší pochybnosti o tom, že je to skutečně štěně zlatého retrívra. Máma je koneckonců zlatý retrívr, tak co. Jenže čas běží a malý méďa vyroste v něco docela jiného. (zvláště jsou zneužívána podobná plemena zl. retrívr x labrador, zl. retrívr x světlý hovawart,..)  

Výhodou také je, že pejsek s PP bude mít (po úspěšném zařazení do chovu) štěňata s PP. (Pokud se samozřejmě nestane "nehoda" a fenka si nevybere ženicha sama:) Ale pes bez PP mít "papíráky" nemůže! Nenechte se nachytat lákavými inzeráty slibující štěňátka bez PP, která sice mají papírový rodiče, ale narodilo se jich moc a PP může dostat jen omezený počet štěňat. A na ně už se tak nedostalo. Není to pravda! Na PP má nárok každé štěně z vrhu, ať se jich vyklubalo na svět 5 nebo 15!

CHS většinou nabízejí i kvalitní chovatelský servis. Zeptejte se jich co obnáší, protože každý chovatel může mít jiné priority. Většinou ale obnáší "balíček na cestu", který obdržíte v den odběru štěněte. Nedílnou součástí je PP a očkovací průkaz. Kupní smlouvu již snad ani nemusím zmiňovat. Dále už je na chovateli co Vám přibalí. Může obsahovat granulky na první dny na které je štěňátko zvyklé, obojek, hračku, hadřík navoněný pachem maminky a sourozenců, aby se mu první noci nestýskalo atd. Pro CHS je pak samozřejmostí budoucí spolupráce, která je přínosná pro obě strany. Vy dostanete cenné rady a chovatel informace o "miminu co vylétlo z jeho hnízda":)! Pomůže s přípravou na zkoušky či výstavu, pořádá srazy, výlety, akce,... Některé CHS Vám dokonce psíka pohlídají, když potřebujete odjet. To, že máte psa s PP Vás rozhodně nezavazuje k chození na výstavy či nějakým výkonům co se týče zkoušek. Někteří chovatelé však takto akční páníčky upřednostňují.  

Proto si prosím ještě jednou dobře promyslete, zda finance za štěňátko s PP jsou opravdu "vyhozené peníze". Uvědomte si, že tím, že si takové štěně koupíte třeba podporujete chovatele-množiče, kterým jde pouze o peníze, ze svých fen dělají továrny na štěňata a týrají je častými porody, které je vysilují. Navíc si nelámou hlavu s výběrem krycího psa. Štěně od seriózního chovatele bude očkované a odčervené, natetované a očipované. Můžete se na toto spolehnout i u chovatele-množiče? Štěně z renomované CHS si můžete odnést až po 8 týdnech života. Štěně bez PP bude k odběru často mnohem dříve a předčasné odtržení od matky a sourozenců může mít následky, které se s pejskem potáhnou do konce života. Opravdu chcete toto riziko podstoupit? Chovatel má štěňátka zvyklá na lidi, děti, ostatní zvířata, zvuky a pachy domácnosti. Můžete toto říct o někom, kdo chová psy v kotcích bez kontaktu s okolním prostředím? Můžete o jeho štěněti říct, že je mu věnována maximální pozornost chovatele a potřebná veterinární péče v plném rozsahu? Opravdu Vám to stojí zato?? Dokud bude poptávka bude i nabídka. Proto si štěně neberte od lidí, u kterých si nejste 100% jisti, že jejich štěňata mají vše co potřebují a nepodporujte tak tento trh!! 

Text: panička Káča